לוגו felix007

היתרונות בבניית אתר לפי התקנים ולמה חשוב להשתמש ב- css חיצוני?

עם כניסתם של הדפדפנים המודרניים "פיירפוקס", "ספארי", "אופרה", "כרום" והגדלת הפופולריות של השימוש בהם, וגם ההצטרפות לתחום של מחשבים ניידים, מחשבי כף יד, מחשבי לוח, טלפונים סלולריים, וכד'.
נוצר צורך דחוף ומשמעותי לשימוש בתקנים ברשת, יצירת "שפה משותפת" בין כל הדפדפנים והתקני הגלישה השונים והצגתם בכל מחשב, בכל מערכת הפעלה ועם כמה שפחות הבדלים בהצגת האתרים.

כניסה של טכנולוגיות ותקנים חדשים כגון css3 ו- html5, מסכי מגע, מחשבי לוח (אייפד ודומייו) גורמת לפריחה של כל תחום האינטרנט, שהיה מעט רדום מזה כמה שנים.

ארגון ה-W3C

זהו ארגון עולמי של אנשי אקדמיה מתחומים שונים מכל העולם, שקובעים תקן של קוד אחיד לכתיבת קוד לאתרים.
מתוך אתר הארגון
"תפקיד ה- W3C הוא להוביל את World Wide Web לניצול הפוטנציאל המלא שלו, ע"י פיתוח פרוטוקולים וקווים מנחים שיבטיחו את הצמיחה לטווח ארוך של האינטרנט."

אתר שיכתב לפי התקנים, יראה באופן די דומה על כל סוגי הדפדפנים וכך יחסוך במחיר הפיתוח מאחר שלא יהיה צורך להתאים בנפרד לכל דפדפן.

היתרונות בכתיבת קוד תיקני

האתר יהיה נגיש יותר למנועי חיפוש.

ולכן יקבל דירוג גבוה יותר.מדוע אתר תקני נגיש יותר למנועי חיפוש? מנועי חיפוש הינם מחשבים המשתמשים בתוכנות שלא רואים גרפיקה ולא את ההצגה של הדפדפן מבחינה ויזואלית. הם רואים את המבנה הפנימי של האתר. מנועי החיפוש מסתכלים על התוכן, על הקישורים, על מבנה האתר והניווט שלו. הם יודעים לקרוא אתרים תקניים. אתרים שאינם תקניים עלולים לא להקרא כלל או להקרא בצורה חלקית בלבד.

מובטח שיעבוד בעתיד

שימוש בקוד נכון ותואם-תקנים מבטיח שאתר יראה תמיד אותו הדבר גם בגרסאות עתידיות של הדפדפנים. הוא גם יאפשר לו לעבוד עם טכנולוגיות חדשות שיוכנסו בעתיד.

הקוד רץ על דפדפנים רבים.

"אקספלורר" אינו הדפדפן היחיד, נפח השוק שלו יורד בצורה עקבית מזה כמה שנים. דפדפנים חדשים תופסים את מקומו והם עומדים בתקנים.
בכל דפדפן אינטרנט יש דרך אחרת של הצגת נתונים. אם תעמוד בתקן, לאתר שלך יש סיכוי גבוה יותר להיות מוצג כראוי על ידי כל הדפדפנים.
אתה לא רוצה לאבד חלק מהקהל שלך, אם הם יתקלו בעמוד שבור בעת כניסה לאתר.

האתר יהיה נגיש יותר לבעלי מוגבלויות.

בגלל שהתקנים מתייחסים גם לתקנים שמתאימים לבעלי מוגבלויות וגם לאנשים מבוגרים.

בכל מקרה יהיה צורך להתאים את הקוד לתקן.

בין אם זה עכשיו או מאוחר יותר, יהיה צריך לעשות זאת. וככל שזה נעשה מוקדם יותר, כך יותר טוב.
אפילו אקספלורר 9 שיצא בקרוב, יעמוד בתקנים ואז לא תהיה ברירה וכל האתרים יצטרכו ליישר קו.

בודק קישורים (לינקים).

קישורים שבורים מבריחים את הגולשים. חשוב לבדוק אותם.

להימנע מדפי HTML מכוערים.

בגלל שהקוד כתוב בצורה גרועה העמודים מתעוותים ומתכערים. אתה רוצה שאתר האינטרנט שלך יבריח את הגולשים שלך? שהלקוחות יעזבו בגלל איכות ירודה?

ניתן לבדוק דפים דינמיים.

זה אפילו נוח יותר ופשוט יותר, אתרים שנכתבים לדוגמא עם וורדפרס, אם יבנו היטב מההתחלה או יתוקנו פעם אחת, כל הדפים החדשים שיבנו בעתיד, יעמדו בתקן. זו עוד סיבה למה עסקים בוחרים לבנות אתר עם וורדפרס.

יעבוד מהר יותר

כאשר הקוד כתוב נכון, הדפדפן קורא אותו מהר יותר ולכן מציג את העמוד לגולש מהר יותר.

באתרים דינמיים כמו וורדפרס, אם הדפים יכתבו נכון בפעם הראשונה, כל הדפים העתידיים יעמדו בתקן.

בודקי שגיאות ברשת

ישנם בודקי קוד אוטומטיים. אלה יישומים ברשת הבודקים את הדפים של האתר ומציגים את השגיאות. בודק הקוד מציג רשימה של טעויות הנמצאות בדף. כך ניתן לעבור על השגיאות ולתקן אותם אחד אחד.

ניתן לבדוק איך עמוד זה מהאתר שלי עומד בתקנים ע"י לחיצה על האייקון:
Valid XHTML 1.0 Transitional

אני אחסוך לך. זאת התוצאה המתקבלת:

האייקון מופיע בתחתית העמוד בכל האתר וניתן לבדוק איתו שכל העמודים באתר שלי, עומדים בתקן.

למה חשוב להשתמש ב- css חיצוני?

הפרדת מבנה הקוד מהעיצוב שלו מאפשרת לעצב אתר שלם בלי לגעת כלל בקוד HTML.

זאת בעצם הדרך של הפרדת העיצוב מהתוכן.

ניתן לראות באתר csszengarden המון עיצובים שונים שמשתמשים בקבצי -css שונים אבל עם טקסט אחיד וקוד html אחיד.

שינוי בכל העמודים בבת אחת ויצירת פשטות בשינוי עיצוב

בזכות ההפרדה הזאת, של קוד ה-html לבין העיצוב המתבטא בקובץ css חיצוני. ניתן לשנות או לעדכן את העיצוב בלי לגעת בכלל בקוד.

אם רוצים להעביר את הניווט של האתר משמאל לימין? או לשנות את הצבע של הפונט בכל האתר, או להגדיל את הכותרות, או להחליף את תמונת הרקע. יצטרכו רק לפתוח את קובץ ה-CSS או ולבצע את השינויים הדרושים וזה ישפיע על כל האתר.

מהירות הגשת הדפים לגולש

קובץ ה-CSS מורד ע"י הדפדפן רק פעם אחת ואז נשמר ב-cache של הדפדפן ואז במעבר לעמודים אחרים מה שיורד זה רק התוכן (העיצוב גבר ירד)

שימוש ב-css מקטין את משקל העמוד

ה-css החליף את שיטת הטבלאות, מעצבים ומתכנתים כבר לא עובדים עם טבלאות מסורבלות, חוסר השימוש בטבלאות ובזכות כמות פחותה בהרבה של קוד מורידה את משקל הקובץ לחמישית מהמשקל המקורי.

תקנים חדשים ואפשרויות חדשות בעתיד הקרוב

בגלל כניסה של טכנולוגיות חדשות, כגון css3 המעצבים וכותבי הקוד מקבלים אפשרויות חדשות של שליטה. כגון: הטלת צל לתמונה או טקסט, אזורים עם פינות מעוגלות ועוד דברים מדליקים שנותן למעצבים שליטה על העמוד.

לסיכום

התקן יהיה בעתיד הקרוב חובה לכל אתר, עדיף לבנות אתרים חדשים מותאמים לתקנים וכבר להתחיל להתאים אתרים קיימים שיעמדו בתקנים ועדיף מקודם מאשר מאוחר.

יש לכם תובנות נוספות? תגיבו, אני אשמח לקרוא ולהגיב.

נגישות